दु:खद खबर भगवान छन् भने यस्तो दृष्य फेरी कहिलै देख्नु नपरोस् : एकै ठाउँबाट १४ वटा ला’श उठाउनु पर्दा

काठमाडौं । फिचर गरिएको तस्विर बारे केही लेख्नुभन्दा पहिले यदी भगवान छन् र सुन्छन् भने पहिले प्रार्थना गर्दछौ । मानव जीवनमा विश्वको कुनैपनि पृथ्वीको टुक्रामा यस्तो दृष्य फेरी देख्न नपरोस् । भारत, उत्तर प्रदेशको प्रतापगढ जिल्लाको कुण्डा क्षेत्रको जिगरापुर गाउँ एकाएक शोकमा डुबेको छ । एका बिहान सबै गाउँ वरिपरि मौनता छाएको थियो । सडक दुर्घ’टनामा मृ’त्यु भएका परिवारका सदस्यहरु समय–समयमा रोइरहेको सुनिन्थ्यो । सबैको आँखा रसाएको थिए ।दिउँसो गाउँमा एकसाथ ला’शलाई अन्तिम संस्कारका लागि तयार पारिएका थियो । विवाहको जीप दुर्घ’टनापछि १४ व्यक्तिको ला’श परीक्षणपछि घरमा जम्मा भएका थिए । त्यस गाउँमा चारै तिर मृ’तकका परिवारका सदस्यहरु रोइरहेका थिए । एउटै गाउँका १४ जनाको मृ’त्युपछि सिंगो गाउँ नै शो’कमा डुबेको हो ।
साँझ चार बजेतिर, बच्चाहरू सहितका १३ भार (ला’श उठाउन बनाइएको बाँसको डोली) उठाइयो, परिवारका सदस्यहरुको रो’दनले त्यस क्षेत्रको वातावरण शो’काकुल भयो । त्यहाँ उपस्थित सबैले आफ्नो आँसु रोक्न सकेनन् । शुक्रबार ला’शको परीक्षणपछि, एम्बुलेन्स बाट सबै लाशहरु लिएर प्रहरी जिगरपुर गाउँ पुग्यो । घरहरू नजिकको खाली ठाउँमा ला’शहरु पहिले नै तयार भइसकेका थिए ।

ला’शलाई एम्बुलेन्सबाट निकालेर उनीहरूलाई भारहरूमा राखे पछि परिवार रुदैँ थियो । सबै ला’शहरुलाई भारमा राखिएको थियो । नानीहल आएका नौ बर्षे मात्र व्यक्तिको शरीर मात्र एम्बुलेन्समा रोकियो । एम्बुलेन्समा रोकिएको अंशको ला’शलाई पछि एम्बुलेन्सले हथिगवान पठाएको थियो ।
नाम कफनमा बेर्ने १३ मृ’त शरीरको कपडामा पहिचानको लागि लेखिएको थियो । त्यहाँ उपस्थित व्यक्तिहरूको सहयोगमा सबैको परिवार उनीहरूलाई हेर्न आएका थिए । मृ’त्यु भएका मान्छेहरुको अनुहार देखेर, आफन्तहरु मृ’त शरीर संग टाँसिएर रुन थाले । मृ’त परिवारका महिला, पुरूष र केटाकेटी राइरहेका थिए ।

शो’काकुलको बीचमा, सबै जना मृ’तकहरुको अन्तिम दर्शन गर्न आतुर पनि देखिएका थिए । करिब एक घण्टा पछि, ला’शहरू अन्तिम संस्कारको लागि सँगै लगियो र एम्बुलेन्समा राखियो । एम्बुलेन्सबाट नै मृ’त शरीरहरू अन्तिम संस्कारका लागि अन्तिम संस्कार स्थलमा लगियो ।प्रहरीहरू एम्बुलेन्स पछाडि आफ्नो गाडीबाट दौडिरहेका थिए । अन्तिम संस्कार स्थलमा एकै ठाउँमा पुर्याएर सामूहीक अन्तिम संस्कार गरियो । यो विश्वकै विरलै दृष्य हो । विश्व समुदायमा नै यस्तो दृष्य देख्नु नपरोस् । यदी भगवान छन् भने यो कामना सुनुन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *