सबै त्याग्छन् मानिने भिक्षुको घिनलाग्दो छवि, युवती भनेपछि हुरुक्कै, १० बैंकमा ७१ करोड नगद
काठमाडौं । आफ्नो सबथोक त्यागेर हिडेका मान्छेहरुको एउटा अनौंठो छवि बनेको हुन्छ । बौद्ध भिक्षुहरूको समूह कपाल खौरिएर सुन्तला पोशाकमा कार्यकारी जेटमा यात्रा गर्छन । तिनीहरू एक आपसमा लक्जरी सामान बोकेका छन् । बौद्ध भिक्षुहरूको यो भिडियो यूट्यूबमा पोष्ट गरिएको थियो ।

यो भिडियो अब भाइरल भएको छ । बौद्ध भिक्षु बन्नु अघि यस व्यक्तिको नाम भिरापोल सुकाफोल थियो र अब उनी यस नामले चिनिन्छन् । थाईल्याण्डको विशेष अनुसन्धान विभाग (डीएसआई)ले एक बौद्ध भिक्षुको यस विलासी जीवनशैलीलाई उजागर गरेको हो । यस बौद्ध भिक्षुको १० बैंक खाताबाट ७१ करोड रुपैयाँ भन्दा धेरै प्राप्त भएको थियो । उनीसँग २८ मर्सिडिज बेन्ज कारहरू पनि भएको कुरा खुल्न आएको थियो । भिरापोल दक्षिणी क्यालिफोर्निया मा एक महलका पनि मालिक रहेको खुल्यो ।

यस बाहेक, थाइल्याण्डको उबोन रत्थानी शहरमा एउटा ठूलो र भव्य महल रहेको छ । उनले बैंककको शाही दरबारमा बुद्धको विशाल मूर्ति पनि बनाए । उनले यसमा करीव नौ टन सुन लगाएको दाबी गरे, यद्यपि पछि यो दाबी गलत साबित भयो । डीएसआईका अनुसार भिरापोलले थुप्रै महिलासँग भौतिक सम्बन्ध राखेको प्रमाण पनि फेला परेको छ ।

एउटी महिलाले उनको भिरापोलसँग भएको सम्बन्धपछि बच्चा भएको पनि आरोप लगाएकी थिइन् । ती महिलाका अनुसार उनी १५ वर्षकी हुँदा उनी भिरापोलको बच्चाकी आमा बनेकी हुन् । डीएसआई भन्छ कि डीएनए विश्लेषण यस दावी सत्य भएको थियो । यसपछि भिरापोल अमेरिका भाग्यो । थाईल्याण्डका अधिकारीहरूलाई फिर्ता ल्याउन चार बर्ष लाग्यो । भिरापोलले आफुमाथि लागेका सबै आरोपहरूको खण्डन गर्दै आएका थिए ।

बौद्ध भिक्षुहरूको व्यवहार

आखिर २० वर्षको उमेरमा कसरी बौद्ध भिक्षु यत्तिको शक्तिशाली भए रु आखिर, त्यो बौद्ध भिक्षुले कसरी बौद्ध नियम र अनुशासन उल्लङघन गर्न अनुमति प्राप्त गर्‍यो रु बौद्ध भिक्षुको लागि पैसा छुनु पनि निषेध गरिएको छ । सम्बन्ध कायम गर्नु कडा निषेधित छ । थाइल्याण्डमा बौद्ध भिक्षुहरूको पतनको कथा कुनै नयाँ होइन । बौद्ध भिक्षुहरूले आधुनिक जीवनको लोभमा अनावश्यक धन कमाएको धेरै उदाहरणहरू छन् । यी बौद्ध भिक्षुहरूले विभिन्न खालको औषधि पनि लिन्छन्, नाचगान गर्छन् र महिला, पुरुष, केटी र केटाहरूसँग सम्बन्ध राख्छन् ।

त्यहाँ बौद्ध मन्दिरहरू पनि छन् जहाँ ठूलो संख्यामा भक्त अनुयायीहरू आउँछन् । यहाँ तिनीहरूले धेरै चमत्कारिक भिक्षुहरू र महन्तहरूको समर्थन प्राप्त गर्दछन् जसलाई अलौकिक शक्ति भएको भनिन्छ। थाईल्याण्डको आधुनिक जीवनका दुई पक्षहरू स्पष्ट देखिन्छन्। शहरी थाईका नागरिकहरू आध्यात्मिक राहत खोज्न चाहन्छन्।

उसको गाउँको परम्परागत मन्दिरसँग कुनै नजिकको सम्बन्ध छैन। तिनीहरू विश्वास गर्छन् कि स्वतन्त्र रूपमा शक्तिशाली मन्दिरहरूको लागि दान गरे, तिनीहरूले सफलता र भौतिक खुशी प्राप्त गर्नेछन्। भिरापोल यस प्रवृत्तिको कुटिल चक्रमा फसे। २००० को शुरुमा भिरापोल सीमान्तकृत पूर्वी सिसाकेटको प्रान्तबाट आएको थियो। मठ स्थापना गर्न उनले गाउँ जग्गा दान गरे। उपजिला प्रमुख इटिपोल नोन्थाका अनुसार केही स्थानीयहरू उनको मन्दिरमा गएका थिए र उनलाई दयालु सेवा दिए।

यस पछि, भिरापोलले ठूला समारोहहरू आयोजना गर्न थाले। उनले ताबीज बेच्न शुरू गरे र बुद्धको पृष्ठको विशाल मुर्ती बनाए जसमार्फत देशका अन्य भागहरूबाट धनी मानिसहरूलाई आकर्षित गर्न सकिन्छ । भिरापोलका भक्तहरूले उनको बारेमा धेरै प्रकारका अलमल्लमा फैलाउन थाले । विशेष गरी उसको कोमलता, राम्रो आवाज, कथित अलौकिक शक्ति उहाँमा बढुवा भएको थियो।

भिरापोलका भक्तहरूले प्रचार गरे कि उनीहरू पानीमा हिंड्छन् र देवताहरूसँग कुरा गर्छन्। यी पदोन्नतिहरूको साथ, भिरापोलको लोकप्रियता टाढा–टाढा बढ्न थाल्यो। उनले उपहारका रूपमा धेरै कारहरू पाए। आज पनि त्यहाँ उनीहरुका समर्थकहरुको अभाव छैन। उनीहरु भिरापोललाई मुटुको महान मान्छे हो र आफ्नो असीम अनुदान दिएर आनन्दित जीवन बिताइरहेको भन्दै चर्चा गर्ने गर्छन् ।

बौद्ध आचारसंहिताको लामो सूचीमा बढ्दो पाखण्डले गर्दा थाइल्याण्डका जनताले खुल्लमखुल्ला बौद्ध धर्मको संकटको बारेमा कुरा गरिरहेका छन। हालका वर्षहरुमा विधिवत बौद्ध भिक्षु बनेका मानिसहरुको संख्यामा लगातार गिरावट आएको छ। गाउँका साना गाउँले पनि आर्थिक सहयोग प्राप्त गर्न बन्द गरेका छन्।

सर्वोच्च संघ काउन्सिलले बौद्ध पुजारी वर्गलाई नियन्त्रण गर्दछ तर यो बुद्ध भिक्षुहरूले भरिएको छ। पछिल्लो दशकमा यस परिषदको कुनै प्रमुख छैन। यसले यसको असान्दर्भिकता प्रमाणित गर्दछ। राष्ट्रिय खुफिया कार्यालयले पनि धर्मको नियामकको रूपमा काम गर्दछ, तर नेतृत्वको संकटसँग संघर्ष गरिरहेको छ र आर्थिक अनियमितताको आरोप लगाइएको छ।

सरकारले अब मन्दिरसँग सम्बन्धित आवश्यक कानून पारित गरिसकेको छ। प्रत्येक वर्ष मन्दिरहरुमा चन्दा दिने कोष जम्मा गरी सबै वित्तीय अभिलेखहरु सार्वजनिक गर्नु पर्ने हुन्छ। यसको साथ, प्रत्येक बौद्ध भिक्षुलाई डिजिटल आईडी कार्ड दिइदैछ। बौद्ध भिक्षुहरूमाथि यस डिजिटल कार्ड मार्फत निगरानी गरिनेछ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *