सत्ताको कुर्सीका लागि प्रचण्डले भारतसँग यसरी आशा राखेको भारतिय मिडियाको खुलासा !शेयर गर्न नभुल्नुहोला

सत्ताको कुर्सीका लागि प्रचण्डले भारतसँग यसरी आशा राखेको भारतिय मिडियाको खुलासा

काठमाडौं । सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) भित्र बढ्दै गएको विवादलाई लिएर भारतीय सञ्चारमाध्यमहरुले सुरुवातदेखि नै चासो दिएर हेर्न थालेका छन् । पूर्व प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले नेपालमा भइरहेको मतभेदको बीच भारतबाट सहयोगको आशा व्यक्त गरेको भन्दै समाचार आउँन थालेको छ ।

नेकपाको प्रचण्ड–नेपाल गुटका अध्यक्ष पनि रहेका प्रचण्डले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले प्रतिनिधिसभा विघटन गरेकोप्रति भारतको मौनलाई अप्राकृतिक भनेर नेपालमा प्रजातान्त्रिक प्रक्रियामा सहयोग पुर्याउन प्रचण्डले सबै देशलाई आग्रह गरेको समाचारमा खुलाइएको छ । वास्तवमा अध्यक्ष प्रचण्डले कान्तिपुर टिभीलाई दिएको अन्तर्वार्तामा यस्तो कुरा बताएका थिए ।प्रचण्डले नेपालको शान्ति प्रक्रियाको इतिहासमा संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र स्थापना गर्ने क्रममा भारतको नैतिक समर्थन इतिहासमा लिपिबद्ध भएको भए पनि अहिलेको समयमा मौन केही अप्राकृतिक जस्तो देखिएको भनेका थिए । समाचारमा भारत सरकारले नेपालमा भैरहेको राजनीतिक उथलपुथलबाट एक सुरक्षित दूरी देखाउने प्रयास गरेको भनिएको छ ।

हालसालै भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता अनुराग श्रीवास्तवले भनेका थिए, ‘हामीले नेपालमा हालका राजनीतिक घटनाक्रममा ध्यान दिएका छौं । यी लोकतान्त्रिक प्रक्रियाका अनुसार नेपालका आन्तरिक मामिला हुन् । एक छिमेकीको रूपमा भारतले नेपाल र यसका जनतालाई शान्ति, समृद्धि र विकासको बाटोमा अगाडि बढाउन सहयोग गरिरहनेछ ।’
वास्तवमा भारतको राजनीतिक फाइदा हाल नेपालमा चीनको बढ्दो प्रभुत्व रोक्न जोडिएको छ । यदि नेपालमा कम्युनिष्ट शक्तिहरू चिनियाँ प्रभावमा एकजुट भएमा यसले भारतको हितमा मात्र असर पार्नेछ । त्यसकारण नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीमा विभाजन वा नयाँ चुनावतिर बढ्दो अभ्यासको सम्बन्धमा अहिले भारतको कुनै विरोध छैन ।

यद्यपि भारतको तटस्थ प्रतिक्रियालाई नेपालका राजनीतिक चर्चाहरुमा प्रधानमन्त्री ओलीको मौन समर्थनका रूपमा देखाउन खोजिएको छ । प्रचण्डले यो कुरा पनि आफ्नो साक्षात्कारमा औंल्याए र भने कि कहिलेकाँही मौनलाई पनि समर्थन मानिन्छ, यस प्रकारले प्रधानमन्त्री ओलीको निर्णयको बिरूद्ध भारतको मौनताले मात्र समर्थन गर्दछ ।


हामी भारत जस्तो मैत्री लोकतान्त्रिक देशहरुबाट नेपालमा लोकतन्त्रलाई सहयोग पुर्‍याउने नैतिक सहयोगको अपेक्षा गर्दछौं । यद्यपि यो अर्को कुरा हो कि नेपालमा दुई पटक प्रधानमन्त्रीको पदमा पुगेका प्रचण्डले पूर्ण राजनीतिक शक्तिमा भारतविरोधी राजनीतिक औजार प्रयोग गरिरहेछन् । यसै बीच, प्रचण्डले भारतसँग आशंका व्यक्त गर्न र ओली सरकारका बारेमा धेरै ध्यान दिएका छन् ।

तर राजनैतिक संकटको बीचमा तपाईको बैठक र चिनियाँ प्रतिनिधिमण्डलको समर्थनसँग सम्बन्धित प्रश्नहरु धेरै स्पष्टसँग टाढिएका थिए । यसबारे उठेका प्रश्नहरूमा उनले भने, ‘चीन नेपालमा स्थायित्व र कम्युनिष्ट पार्टीमा एकता चाहान्छ । तर हाम्रो आशा र अपील भारतबाट हो, जसले नेपालको प्रजातान्त्रिक प्रक्रिया स्थापना गर्न सहयोगी भूमिका खेलेको छ ।’ नेपालका लागि भारतका पूर्व राजदूत रन्जीत रेले भने, ‘चिनियाँ नेपाली राजनीतिमा यस प्रकारको खुला हस्तक्षेप एकदमै स्तब्ध पार्ने खालको छ ।
नेपालले भारतको हरेक चरणमा धेरै राजनीति भएको थियो । तर चीनको त्यस्तो राजनीतिक सक्रियता र त्यस्तै प्रतिनिधिमण्डललाई नेपालको आन्तरिक मामिलामा पठाउनु निश्चित चिन्ताको विषय हुनेछ ।’ महत्वपूर्ण कुरा के छ भने ओली सरकारले प्रतिनिधिसभालाई विघटन गर्ने निर्णय गरेपछि चीनले तत्काल एक उच्चस्तरीय टोली नेपाल पठाएको हो ।
उक्त टोलीले राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी, प्रधानमन्त्री ओली र पूर्व प्रधानमन्त्री प्रचण्ड र माधव नेपाल जस्ता नेताहरू र विपक्षी नेपाली कांग्रेसका नेताहरूसँग भेट गरेका छन् । यस अघि नेपालमा चीनका राजदूत हो यान्क्सी पनि पार्टीमा एकताका लागि कडा प्रयत्नका प्रतिनिधित्व गर्दै आएकी छिन् ।
प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विगतमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीको लामो समयदेखि रहेको तनावको बीचमा प्रतिनिधिसभालाई विघटन गरेका हुन् । माधवकुमार नेपाल र प्रचण्डसहित रिसाएका नेताहरुले ओली सरकारबिरूद्ध प्रदर्शन गर्दै आएका छन् । यो निर्णयको सम्बन्धमा नेपाल सर्वोच्च अदालतमा रिट रहेको अवस्थामा विपक्षी दलहरू सडकमा छन् । यस्तो अवस्थामा विशेषज्ञहरूको भनाइ अनुसार यस राजनीतिक संकट अन्त्य हुने अवस्थामा छ । News Source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *