कोरोनाबिरुद्धको खोपमा नेपालको भारतसँगै अन्तिम भरोसा, कहिले बन्छ र कति मुल्य ?

कोरोनाबिरुद्धको खोपमा नेपालको भारतसँगै अन्तिम भरोसा, कहिले बन्छ र कति मुल्य ?

काठमाडौं । नेपालले भारतमा बनेको कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) खोपलाई लिएर विशेष चासो लिएको छ । भारतमा खोप परीक्षण अन्तिम चरणमा पुगेको छ, खोपको उत्पादन पनि द्रुत गतिमा भइरहेको छ । भारत सरकारले भनेको छ कि एक महिनामा खोप सुरु हुन सक्छ ।अर्कोतर्फ, नेपालले पनि यसको खोप आवश्यकताहरू पूरा गर्न पहल सुरु गरेको छ । नेपालले भारतमा बनेको खोप लिन चासो देखाएको छ । भारतका लागि नेपाली राजदूत निलाम्बर आचार्यले बीबीसीलाई भने कि उनले भारतमा खोप निर्माणकर्ता र दिल्लीका सरकारी अधिकारीहरूसँग छलफल गरेका छन् । पश्चिमी देशहरूमा खोप लागू भएदेखि नेपालमा खोप कसरी ल्याउने भन्ने बारेमा कडा छलफल भइरहेको छ ।राजदूत आचार्यले भारतका खोप निर्माता अभिताभ कांत, सेरम संस्थानका वरिष्ठ अधिकारी र एनआईटीआई भारतका प्रमुख भारतसँग कुराकानी गरेका हुन् । सेरम संस्थानले अक्सफोर्ड विश्वविद्यालय, युकेले एस्ट्राजेनेका कम्पनीको सहयोगमा विकसित गरेको एउटा खोप उत्पादन गर्दैछ । जानकारी अनुसार यो खोप ७० देखि ९० प्रतिशत प्रभावकारी रहेको बताइएको छ ।
आचार्यले भने, ‘सीरम संस्थानको क्षमता धेरै ठूलो छ । यसले नेपालको आवश्यकता पनि पूरा गर्न सक्छ । यस सम्बन्धमा हामी सीरम संस्थानसँग कुरा गरिरहेका छौं । उसको साथ कुराकानी अपेक्षित थियो ।’ गत महिना नेपाल भ्रमणको क्रममा भारतीय विदेश सचिव हर्ष श्रीङ्गलाले नेपालको खोप आवश्यकता भारतको लागि प्राथमिकता रहेको बताएका थिए ।आचार्यका अनुसार अभिताभ कान्तले खोपमा नेपाललाई प्राथमिकता दिनेबारे पनि उल्लेख गरेका छन् । आचार्यका अनुसार नेपालले सुरुमा २० प्रतिशत जनसंख्यालाई खोप दिन प्रयास गर्नेछ । यो दुई चरणमा गरिनेछ, पहिलो चरणमा ३ प्रतिशत र दोस्रो चरणमा १७ प्रतिशत मानिसहरूलाई खोप दिइनेछ । उनका अनुसार, ‘यसको मतलब करिब ६० लाख, अर्थात एक करोड २० लाख खोप चाहिन्छ ।हामी आशा गर्दछौं कि हाम्रा प्रारम्भिक आवश्यकताहरू भारतबाट पूरा गर्न सकिन्छ । यो सबै एकैचोटि देखा पर्दैन, एक पटक उत्पादन सुरु भएपछि अवस्था स्पष्ट हुनेछ ।’ विज्ञहरू भन्छन कि भारत वा छिमेकी मुलुकमा बनाइएका खोपहरू नेपालका लागि धेरै कारणले लाभदायक हुन सक्दछन् ।विशेष गरी भारतमा बनाइएका खोपहरू नेपाललाई सस्तो र आपूर्ति गर्न सजिलो पर्नेछ । डाक्टर समीरमणि दीक्षितका अनुसार नेपाल खोपको लागि धेरै टाढा जानु हुँदैन । अक्सफोर्ड युनिभर्सिटी–एस्ट्राजेनेका खोप भारतको सीरम संस्थानमा निर्माण भइरहेको छ ।दुबै डोजको लागत करिब २४०० रुपैयाँ पर्दछ । उनले भने कि खोप सस्तो छ र यसलाई साधारण चिसो चेनहरू प्रयोग गरेर सुरक्षित राख्न सकिन्छ । दीक्षितका अनुसार चीनमा बनाइएका खोपहरू पनि नेपालका लागि लाभदायक हुन सक्छन् । BBC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *